Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
138 postów 131 komentarzy

varietas vestis reginae

wawel - "Jesteśmy oceanem w nocy, wypełnionym poblaskami światła. Siedząc tu razem, jesteśmy przestrzenią między rybami a księżycem." [Dżalaluddin Rumi]

Moje komentarze

 • @Krzysztof J. Wojtas 06:50:26
  Nie wiem czemu, ale gdy zobaczyłem, że jest 1 komentarz o tej porze, pomyślałem: to na pewno KJW. I nie pomyliłem się :). Treść komentarza w zasadzie też pojawiła mi się w domyśle, co potem otwierając notkę potwierdziło się ;).
  Już Pan, Panie Krzysztofie w pełnym rynsztunku tak rano? ;)

  pzdr.
  Anuszka już rozlała olej, czyli przyszłość w świetle wyborów
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:14:34
  "Nie podoba mi się ujęcie."

  Nawet wiem czemu ;).

  "O tolerancji można mówić przy ustalonej i dominującej idei cywilizacyjnej."

  Ja nie piszę o tolerancji w aspekcie postulowanego, przyszłościowego ustroju, tylko o tolerancji, którą każdego dnia przechwala się władza obecna.
  Główna idea PIS-u - tolerancja -metodycznie niszczy polskość
 • @Repsol 19:53:32
  Niektórzy w sieci komentują, że to było rozbrojenie ogromnego niewybuchu...
  Dekalog sprawy "Air HEAD Kuchciński" - analiza i wnioski
 • @SZS 15:01:36
  Postawiłem Panu Husky`emu 5 przy jego najnowszej notce. Prezes mówił, że trzeba zło dobrem zwyciężać.
  Kiedyś miałem opinię, że Pan Husky jakie poglądy ma - to ma (sam kiedyś takie miałem, więc rozumiem), ale przynajmniej jest na poziomie. Nadal w to wierzę. Po prostu ma zły dzień. Jeszcze nas zaskoczy empatią i klasą. Wierzę w to.
  Kocham Wiarygodnych i Niezłomnych, czyli WiN
 • @Rebeliantka 14:16:40
  Poczekamy na odpowiedź.
  Kocham Wiarygodnych i Niezłomnych, czyli WiN
 • @Rebeliantka 14:04:20
  Fakt, czasem trudno dokonać wyboru z internetowej listy dań :).

  Pozdrawiam
  Kocham Wiarygodnych i Niezłomnych, czyli WiN
 • @Rebeliantka 14:16:40
  Wycofałem go do centrali :) (robię to wyjątkowo) za gminny i agresywny język.
  Kocham Wiarygodnych i Niezłomnych, czyli WiN
 • Witam Husky`ego :)
  O, widzę, że Husky zawitał z pałką, gwiazdką, czy jak tam inaczej zwać czujny obowiązek patriotyczny :).
  Kocham Wiarygodnych i Niezłomnych, czyli WiN
 • @Światowid 12:42:46
  Szanowny Panie,
  "Do tego opowiada Pan niestworzone rzeczy na temat jakiegoś "socjalizmu, od którego Polska tyle wycierpiała".

  To nie są żadne niestworzone rzeczy, tylko 6 słów, które są na poziomie ogólnym, bo nie o tym wątku jest cały tekst.

  Zawsze sądziłem, że eksterminacji naszych elit dokonał socjalizm. Wg Pana jak było?

  Na tym poziomie ogólności i w dodatku gdy przypisuje Pan nadmierną wagę trzeciorzędnym sformułowaniom tekstu, to na temat socjalizmu się nie dogadamy. A czy musimy ujednolicać stanowiska?

  Nie jest wykluczone, iż ten tekst jest pisany celowo, dla czytelników mniej wymagających od Pana. Typów tekstu, jak Pan zapewne wie, jest wiele (prolegomena, apologie, panegiryki, dialogi egzoteryczne, traktaty, felietony, eseje). Ja często kieruję teksty do określonych grup i używam kilku form literackich. W grupie do której był adresowany po prostu nie było Pana - i nie ma w tym niczyjej winy.

  Co ciekawe, gdy zacząłem czytać ostatnie Pańskie komentarze i dyskusje z innymi blogerami pod moją notką, to stwierdziłem, że prawie ze wszystkim co Pan pisze w komentarzach do innych blogerów zgadzam się :) i uważam wiele sformułowań za bardzo celne.

  Pozdrawiam Pana
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Światowid 12:00:32
  1. notka nie jest o ekonomii
  2. jedynym bardziej konkretnym odniesieniem jest krytyczne do szwedzkiej koncepcji państwa opiekuńczego i do czego to dzisiaj doprowadziło
  3. materializm w cytacie z recenzji książki Doboszyńskiego dotyczy wymiaru etycznego, z czego oczywiście wynika kształt gospodarczy
  4. marksizm kulturowy wynika w prostej linii (aparaturze pojęciowej, zakładanych celach jednostkowych i społecznych etc.) z marksizmu (jest rozwinięciem i permutacją aksjomatycznych elementów dwóch systemów: Marksa i Freuda)
  5. jeśli jest Pan zagorzałym zwolennikiem gospodarki centralnie planowanej, to samo już to zawęża możliwość dyskutowanych z Panem zagadnień, bo nie jest już Pan poszukującym, a tym, który znalazł i broni przyjętego systemu - nie mówię, że mnie nie ciekawi Pańskie ujęcie, ale wymiana krótkich komentarzy, to nie miejsce i forma, tym bardziej między tym, co znalazł, a tym, co szuka. Jeśli Pan napiszę obszerną pracę o zasadach postulowanej przez Pana koncepcji i o tym, jak się ona ma do tez Marksa - chętnie przeczytam
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Światowid 11:13:55
  Skłaniam się ku takiej optyce:

  "Autor ,,Gospodarki Narodowej” nie zgadza się również na sztywny wybór pomiędzy wolną gospodarką, a gospodarką planowaną. Twierdzi natomiast, że ,,ustrojów zdecydowanie nastawionych na jeden lub drugi system było w historii bardzo niewiele, przeważały natomiast stale ustroje mieszane, o zmiennej proporcji elementów wolnych i planowych”.

  "Zdaniem autora ,,Gospodarki Narodowej” musimy dokonać innego wyboru: albo materializm, albo ustrój narodowy. Według tej koncepcji ,,materializmem” będzie każdy ustrój, który pomija kwestie etyczne, a we własności widzi ,,jedynie narzędzie do zdobywania zysków”.

  W tych cytatach mowa jest o koncepcji Doboszyńskiego.
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Światowid 10:56:02
  Czy uważa Pan, że rozwiązania zrodzone z "marksistowskiej analizy ekonomicznej" powinny być zastosowane w Polsce?
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Pedant 09:16:33
  Mnóstwo rzeczy. Np.:
  https://www.youtube.com/watch?v=xVYcAWkmkFM&t=830s

  oraz takie:

  https://www.youtube.com/watch?v=rX1ENjkrNMs
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @AgnieszkaS 18:45:36
  Dittografia już usunięta, by nie odwracać uwagi tak skrupulatnych jak Szanowna Pani - czytelniczek.

  Dziękuję za zwrócenie uwagi
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Pedant 08:39:51
  Witam Szanownego Pana,
  "Jednym z KOR-u to jest tam Macierewicz"
  Zapewne miał Pan napisać "jedynym" a nie jednym. Ale wydaje się, że to też nie jest tak. We wszystkich biografiach obu braci wymienia się jako "współpracowników" (czy inne tego typu określenie) KOR-u.
  Zresztą nie o ścisłą przynależność formalną tu chodzi. Ważne są niepisane pryncypia, duch, mentorzy, kierunek, mentalność środowiskowa etc., etc.
  Walki w obrębie pogrobowców KOR-u i okrągłego stołu to kłótnie, zapiekłe w rodzinie, jak między mienszewikami i bolszewikami.
  BUND to mienszewicy.
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @AgnieszkaS 18:45:36
  W dyskusji na innym portalu odpisałem komuś podając kilka faktów związanych z genealogią pisowskiego socjalizmu. Wkleję je tu, bo jestem ciekaw refleksji Pani nad tymi faktami:

  Przede wszystkim PIS to dziecko KOR-u, a KOR wg słów samego Edelmana to kontynuacja żydowskiego Bundu. Bund zaś, jak pewnie wiesz, to lewicowo-socjalistyczna partia ("demokratyczny marksizm"), socjaldemokraci i mienszewicy. Z drugiej zaś strony PIS bardzo chciałby uchodzić za kontynuację polsko-żydowskiej partii jaką był PPS. PPS podobnie jak PIS zakładany był przez mix osób pochodzenia żydowskiego i polskiego. Nawet program PPS-u stworzył Salomon Naftali Mendelson. Promotorem doktoranta J.Kaczyńskiego był lewicowiec Stanisław Ehrlich, syn Salomona i wnuk syjonisty Jakuba Ehrlicha. Tak toczy się ten - parafrazując Woltera - przewidywalny i hermetyczny światek.

  Nie do pozazdroszczenia jest natomiast sytuacja zwolenników PIS-u. Metaforycznie ich historię opisuje scenariusz Neila Jordana do wcale niezłego filmu "Gra pozorów" (kto widział, to wie o czym mówię). Akcja toczy się w kręgu IRA, może stąd ta Irlandia na sztandarach PIS-u :)).

  W epoce PIS-u są podobieństwa "rekonstrukcyjne" do epoki Gierka, do jego rządów. Ale raczej jako pastisz (np. zamiast Fiata opowieści dziwnej treści o dronach, bateriach do elektrycznych samochodów i przedlicealne opowieści kreatywnego księgowego MM, że do końca 2019 r. będzie 100 tys. mieszkań w budowie). I do tego ten kostium prawicy :). Monty Python wszechrekonstrukcji.

  - koniec komentarzy przeniesionych.

  I co Pani sądzi, o takiej genezie socjalizmu Zjednoczonej "Prawicy"?
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @AgnieszkaS 18:45:36
  Wymowa tekstu może być dla Pani bulwersująca być może z powodu nieznajomości tekstów wprowadzających. Sugerowałbym na początek: https://wawel.neon24.pl/post/149226,polska-bez-polski-dwoje-dzieci-trockistowskiej-wilczycy
  oraz:
  https://rzadwygnanyrp.wordpress.com/2018/09/11/kabala-dobrodusznosc-i-sztuka-wojny-czyli-politycy-pis-u-i-czarodziejski-plaszcz/
  no i nie zaszkodziłby ten:
  https://rzadwygnanyrp.wordpress.com/2018/09/12/pis-wobec-zydowskich-ngo-takich-jak-bb-adl-ajc-czyli-trzyglowy-smok-drobnej-zmiany/
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @AgnieszkaS 18:45:36
  Witam Szanowną komentatorkę,
  "i to nie tylko przez użycie określenia "narząd narząd" - powodów, dalibóg, najmniejszych nie widzę do szokowania. Dittografia to przecież, Szanowna Pani, najzwyklejsza. "Chwytliwa ręka' jak to ręka. Szuka sakiewek, jak na obrazie Boscha "Kuglarz".

  Dalej: "po socjalistów"
  Chodzi, domyślnie, oczywiście o elektorat socjalistów, nie o nich samych.

  "z głównym przesłaniem notki całkowicie się nie zgadzam"
  O mój Boże! A toż by ci dopiero był świat, co by wszyscy się zgadzali z przesłaniami wszystkich tekstów...

  Jedno mnie ciekawi, jak by Pani sformułowała to "główne przesłanie notki"?
  Bo być może, że rozumiemy je odrębnie.

  A może być tak, że uważa Pani za normalne, że Zjednoczona Prawica to...Lewica :). Wszystko może być...

  Pozdrowienia dla Pani
  Sensacja - PIS deklaruje się jako lewica i socjaliści
 • @Oscar 08:13:16
  Ciekawy komentarz.
  Jest Pan z opcji minimalistów (obstających przy dolnej granicy 2 mln). Szanuję ten wybór, lecz pozostaję po stronie autora książki "Antysemityzm", prof. Ciechanowskiego, czyli przy liczbie 4-5 mln.

  Dużo w końcowym wyniku zależy też od definicji i kryteriów "żydowskiej etniczności". Obecne w socjologii poszerzone pojęcie etnosu - tzw. etnik, czyli osoba od długiego okresu czasu zasymilowana i znaturalizowana może niejawnie kultywować swoją "inność":

  ALEKSANDER POSERN-ZIELIŃSKI ujął to tak: "Z jednej strony podlegają [osoby takie] asymilacji i akulturacji, integrują się stopniowo z host society (...) z drugiej jednak - zachowują wciąż pewne cechy swej identyczności etnicznej i odrębności kulturowej, które czynią z przedstawicieli tych grup tzw. etników, a więc ludzi cechujących się inną etnicznością (...)".

  W Polsce od XVIII było sporo takich "etników". Doliczając ich do Pańskich 2 mln i tak otrzymamy nieuchronne 4 mln.
  Polecam przestudiowanie rodowodu Tuska i jego żony oraz "osadników żydowskich" w okolicach, które zamieszkiwali przodkowie tej pary prezydenckiej. Z żydowskością Tuska było podobne zamieszanie i podobny teatrzyk dla autochtonów odegrany w izraelskiej prasie, jak w przypadku ogłoszonej i odwołanej żydowskości Mateuszka. Parę lat temu było sporo w sieci źródłowych danych, nie wiem, czy część nie znikła, bo nawet w trakcie ich lektury i wyszukiwania po pewnym czasie niektóre strony z danymi genealogicznymi nie były już dostępne.

  Polecam też pod rozwagę komentarz Jerzego Korytko:

  Jerzy Korytko
  13 lipca 2019, 08:32

  "Repatriacja żydów ze Wschodu do Polski rzeczywiście miała miejsce. Ale są tutaj dwa aspekty sprawy - ci żydzi przyjechali do nas z żydowską tożsamością i (spotkałem takie opracowania naukowe) w większości potraktowali Polskę jako kraj tranzytowy. Po pewnym czasie opuścili Polskę wyjeżdżając m.innymi do Izraela. To nie oni wobec tego decydują o dzisiejszej obecności żydów w naszym Narodzie. Bo jednak znacząca liczba żydów u nas rzeczywiście jest po dziś dzień. Skąd się wzięli? Wskaże na jeden trop. To frankiści (i inni "nawróceni"). W książce Księgi Jakubowe, małymi literkami, w jednym z przypisów, autorka - Olga Tokarczuk pisząc o liczebności żydów którzy wraz Jakubem Frankiem przeszli (pozornie) na wiarę katolicką i otrzymali polskie nazwiska - wymienia liczbę ok. 20 tysięcy osób a nawet, być może, 25 tysięcy. Dzisiaj najcześciej sprowadza się frankistów do 48 rodzin którzy wówczas otrzymali szlachectwo. Ale to byli ci, których było stać na zapłacenie 500 dukatów złotem. Nieliczni. Biedota (ogromna większość) po prostu się tylko przechrzciła, głównie w 1759 roku. Po kilku miesdiącach otoczenie króla zorientowało się, że ta konwersja zydowska to oszustwo i Franka wtrącono do twierdzy z dożywotnim wyrokiem. Ci zydzi mieli prawo przez lat sto wchodzić w związki małżeńskie wyłącznie między sobą. Czyli - w rozumieniu niemieckich "ustaw norymberskich" nie byli w czasie II Wojny już traktowani jako żydzi. Ich Holocaust nie dotknął - chociaż taki Sygietyński wolał się (z racji semickiego wyglądu) ukrywać w czasie okupacji.

  Trudno sobie wyobrazić liczebność obecną owych ówczesnych "przechrztów", którzy przecież dokonali konwersji wyznania , przyjmując polskie nazwiska, z wyłącznie taktycznych powodów. Oni zachowali żydowską tożsamość - tylko ją głęboko ukryli. Dowodem na to, że ich konwersja wyznaniowa była fikcyjna jest fakt, że kilka miesięcy przed przyjęciem chrześcijaństwa Frank z grupą wyznawców, niepewny sytuacji w Polsce, przeszedł na islam. Ilu potomków frankistów może mieszkać w Polsce dziś? W 1759 roku - ok 25 tysięcy - to ile dzisiaj?" - koniec cytatu.

  Pozdrawiam Pana
  Ukrywająca się diaspora żydowska w Polsce liczy 4-5 mln?
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:09:13
  To ja też przeniosę swoją nań odpowiedź z S24 :) :
  Bardzo sensowny komentarz. Zawiera kilka spostrzeżeń dość ważnych dla tematu omawianego i zasługujących na rozwinięcie.
  Ukrywająca się diaspora żydowska w Polsce liczy 4-5 mln?

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031