Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
237 postów 206 komentarzy

varietas vestis reginae

wawel - "Jesteśmy oceanem w nocy, wypełnionym poblaskami światła. Siedząc tu razem, jesteśmy przestrzenią między rybami a księżycem." [Dżalaluddin Rumi]

Dziennik czasu oszustwa (1). Killer on the road

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Jego mózg wije się jak ropucha"...

image


*          *          *

Dlaczego dziennik? Dlaczego pojedyncze spostrzeżenia?

Teksty obszerne już napisali inni, już ja napisałem. Analizy już były i zbiory danych. Czas na refleksję. 

Czas na "filozofię tego, co się dzieje". Ale ponieważ TO cały czas trwa, to zadanie opisania, uchwycenia sensu wydarzeń stających się nie należy do łatwych zadań. Ale przecież mając w pamięci słowa poety Vladimíra Holana - "lekkie są tylko gówna", nie można trudu opisania czegokolwiek podawać za usprawiedliwienie. Czyż trud, ciężar pracy myślowej nie winien być raczej wyzwaniem?

Od czasu, gdy zwerbalizował to Thomas Szasz, wiadomym jest, iż żyjemy w czasach "phobosophii". Nie miłości mądrości, czy też chęci zrozumienia, lecz awersji do tych stanów i dążeń, ba, nawet strachu przed nimi. Źródła owego strachu, jego przyczyny, miejsca w psychice gdzie on się rodzi i rozrasta - to zagadnienie wciąż mało rozpoznawane. 

* * *

Mało jest jeszcze prób filozoficznego ujęcia tego, co się dzieje - na wszystkich planach i za wszystkimi kulisami od początku 2020 r. Paru filozofów, socjologów i psychologów z Włoch, USA i Niemiec rozpoczęło wstępną pracę. U nas, niestety, króluje "byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna".

* * *

Ci, którzy jeszcze nie widzą, że jest to najważniejszy moment dziejowy od 1945 r. raczej już tego nie zobaczą. Nie jest im to dane. Nie wszystko jest dla wszystkich. Inny im los gotuje czas - rzucając nimi, zgodnie z aforyzmem Heraklita, jak kośćmi.

* * *

 

Czas oszustwa. Czas manipulacji. Czas rozwodu ludu z elitami. Czas ostatecznej degrengolady wszelkich mediów. Czas tresury. Czas sponsoringu bez granic. Czas psychomanipulacji. Czas wydobywania z ludzi atawistycznych, archaicznych emocji. Czas, w którym wszyscy bez wyjątku zostają sprawdzeni: z jakiego kruszcu zostali uczynieni i jakim tonem dźwięczą. Jaka jest dominująca tonacja ich duszy, umysłu, mentalności - ku czemu się skłaniają. Przed czym i komu biją pokłony.

* * *

"Oszustwo" w zwrocie "czas oszustwa" jest - oczywiście - terminem roboczym, zbiorczym. Dla części kreatorów i scenarzystów tej tragifarsy, w którą ludzkość wrzucono, jest to działanie instynktowne, a więc nie spełniające kryteriów "oszustwa". Dla innych przykładanie ręki do tego oszustwa jest prostą reakcją emocjonalną, odruchem stadnym lub momentem, w którym wreszcie odnajdują swą osobowościową niszę ekologiczną, swój - mówiąc językiem Jakuba Jana barona von Uexküll - Umwelt, swoje środowisko, swoje przyrodzone otoczenie. Wielu czekało na taki świat, jaki zaoferowała wszystkim "pandemia". Do tej pory nie czuli się u siebie. W świecie niedostatecznie kontrolowanym  czuli się nieswojo, dlatego braliśmy ich za...swoich. Teraz oni z nami a my z nimi bierzemy rozbrat. Albowiem są tacy, których swoboda uwiera. Niewolnik, którego chcemy uwolnić, bywa że nas dotkliwie obije, jak to w swej bystrości opisał Cervantes. A więc społeczne maski opadły. Każdy poczuł był zew swego prawdziwego charakteru. Styl każdego wyszedł na jaw. Kreatorzy "pandemii" robią - celowo i niecelowo - każdemu tomografię umysłową... Format osobowości każdego mamy jak na dłoni. Sąd... przedostateczny. Memling i Orwell szepczący sobie coś do ucha.

* * *

W "pandemię" zostaliśmy "wrzuceni". Jeśli ktoś do tej pory miał kłopoty z uchwyceniem ważnego dla Heideggera zwrotu: "geworfen sein", to poprzez ekstrapolację swojego uczucia nagłości znalezienia się w świecie absurdów "pandemicznych" może dokonać skoku poznawczego. Zostać wrzuconym w byt, w świat, w "pandemię"... Narodzić się. Lub wyrodzić.

* * *

Nie jest powszechnie znane, że utwór i tekst grupy The Doors "Riders on the storm" był najprawdopodobniej zainspirowany właśnie frazą Heideggera o "byciu wrzuconym w świat".

"Ujeżdżający burzę

Ujeżdżający burzę

 

W ten dom zrodzeni

W ten świat wrzuceni

Jak pies bez kości

Aktor zupełnie sam

Jeźdźcy na burzy

Na drodze jest zabójca

Jego mózg wije się jak ropucha

Weź długi urlop

Pozwól swoim dzieciom na zabawę


Jeśli zechcesz podwieźć go

Słodką rodzinę czeka zgon.

Zabójca na drodze "

 

 

I tak właśnie, jak opisuje to tekst The Doors, tak właśnie zostaliśmy wrzuceni w niezwykle groźną burzę pseudopandemii...

Na drodze jest zabójca. Zagrożone jest wszystko Nie możemy się więc zatrzymywać. Na swej drodze do człowieczeństwa.

* * *

Na drodze jest zabójca

 

Jego mózg wije się jak ropucha


 

PS 

Przekład tekstu piosenki "Riders on the storm" zahttps://www.tekstowo.pl/piosenka,the_doors,riders_on_the_storm.html [5 wersów poprawionych, wawel].


 

youtu.be/aZT_OxPRmSw

 

KOMENTARZE

 • Zatrzymać się
  Czasem trzeba się zatrzymać, poczuć swą odrębność w mruczącej ludzkiej masie, poczuć smak samotności i piękna modlitwy duszy, by mieć siłę
  iść dalej droga do swego człowieczeństwa, nie oczekując nagrody.
  Dziękuję za łyk na otaczającej nas zewsząd pustyni.
 • @wawel
  " Przenicowany świat ". Dziwne czasy nastały .Salute 5*
 • Czasy The Doors.
  To filozofia, marksizm, fascynacja Wschodem, narkotykami, psychodelika.
  Czy może wyjść z tego profetyczny tekst?
  Na pewno wieloznacznie szalony.
  A tu tekst rodzimego buntu, jeszcze czasów tzw. komuny.
  Bardziej jednoznaczny. Wzywający do walki.
  Czy już czas?

  "Heavy metal świat"
  1)Ten gitarowy huk, jak ryk wściekłego lwa to Heavy Metal Rock! Niczym armatni strzał kiedyś obudzi cię wtedy odkryjesz, że...
  Hałasy wielkich miast i brudnych maszyn zgiełk gniewnego tłumu ryk Całkiem zagłuszył cię, ale pozostał nam nasz Heavy Metal krzyk!
  Twoje życie jest Heavy, twoje problemy są Heavy.
  Miasto, w którym mieszkasz jest Heavy Metal!
  Nigdzie nie znajdziesz ciszy... Heavy Metal Świat!
  2)Ten nasz przeklęty świat, już nie uciszy się już go nie zmieni nic... Hałasy wielkich miast i brudnych maszyn zgiełk a w środku mały ty.
  I nie wysłucha nikt twojego szeptu, gdy błagać będziesz chciał.
  Więc razem z nami krzycz, może usłyszy nas ten Heavy Metal Świat!
  Ref)Kroczy świat, dokąd nie wie nikt.
  Głuchy już na twój krzyk.
  Dzisiaj więc, z nami głośno krzycz może usłyszy nas...

  Może bez psychodeliki, mniej narkotyków, więcej alkoholu.
  Na pewno bliżej prawdy.
  https://www.youtube.com/watch?v=f-HrI4vM_Is
 • Dlaczego ludzie boją się prawdy?
  "Od czasu, gdy zwerbalizował to Thomas Szasz, wiadomym jest, iż żyjemy w czasach "phobosophii". Nie miłości mądrości, czy też chęci zrozumienia, lecz awersji do tych stanów i dążeń, ba, nawet strachu przed nimi. Źródła owego strachu, jego przyczyny, miejsca w psychice gdzie on się rodzi i rozrasta - to zagadnienie wciąż mało rozpoznawane. "

  Mój przyjaciel (wykładowca filozofii) zadał swoim studentom pracę domową, aby napisali (anonimowo) co myślą o prawdzie.

  Odkrył coś dziwnego - większość prawdy się obawia bo odbierają ją jako narzędzie kontroli i ucisku.

  A przecież Pan Jezus powiedział "poznajcie Prawdę i Prawda was wyzwoli".

  Jak to pogodzić? Może Pan Jezus miał inną Prawdę na myśli niż władcy ludzkich sumień i umysłów przez ostatnie tysiąc lat?
 • @Pedant 07:42:45
  A sam nie boisz się czasami prawdy? Takie odnoszę wrażenie...
 • @zadziwiony 09:04:34
  "A sam nie boisz się czasami prawdy? Takie odnoszę wrażenie..."

  Nie jestem aż tak zainteresowany mówieniem o sobie, w przeciwieństwie do Pana. I nie jesteśmy na ty.
 • @Pedant 10:03:28
  Oj, przepraszam wielmoża...
 • @Pedant 10:03:28
  Specjalna dedykacja dla wielmożnego pana pedanta któremu gruntowne i wszechstronne wykształcenie uniwersyteckie nie pozwala zrozumieć otaczającej go rzeczywistości. Ja zadziwiony, szur i płaskoziemca mogę się mylić, ale australijska polityk?
  https://youtu.be/wb5aE0MTu0o
 • @zadziwiony 12:10:49
  "Specjalna dedykacja dla wielmożnego pana pedanta któremu gruntowne i wszechstronne wykształcenie uniwersyteckie nie pozwala zrozumieć otaczającej go rzeczywistości. "

  Dlaczego Pan myśli, że mam wykształcenie wyższe?
 • "Czas oszustwa. Czas manipulacji.
  Czas rozwodu ludu z elitami. Czas ostatecznej degrengolady wszelkich mediów. Czas tresury. Czas sponsoringu bez granic. Czas psychomanipulacji. Czas wydobywania z ludzi atawistycznych, archaicznych emocji. Czas,..."
  -------------------------
  Te wszystkie w/w czasy maja wspólny mianownik, którym jest depopulacja o miliardy istnień - gdzie likwidacja białej rasy jest dla czarciego pomiotu priorytetem.
  Wniosek?
  Depopulacja otwiera wiele frontów na tej jednostronnej wojnie czarciego pomiotu z ludzkością. Cywilizacja śmierci ma niejedną twarz. Najtańszy i najskuteczniejszy sposób przeprowadzenia tej szatańskiej, gigantycznej operacji - to powszechny kanibalizm wymuszony na tysiąc sposobów. Proces ten czarci pomiot już się zaczął od totalnej, obligatoryjnej i niejako z urzędu - demoralizacji. Demoralizacji!
 • @Pedant 12:22:09
  W jednym z pańskich komentarzy była taka silna sugestia. Wziąłem to za dobrą monetę, albowiem ze swojego podwórka widzę, że takie osoby są zabetonowane na wiedzę pozamainstreamową.
 • @zadziwiony 13:00:56
  Dziękuję za odpowiedź. Tak mam wyższe wykształcenie, ale w dużym stopniu jestem samoukiem. Większości tematów, które poruszam nie studiowałem formalnie.
 • @Pedant 13:07:21
  Polecam ciekawą pogadankę
  https://youtu.be/5FilN2XoRys

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930